Sprawdzenie modelu matrycy w laptopie

W celu wymiany matrycy w laptopie musimy poznać jej dokładny model ponieważ producenci laptopów montują różne modele matryc do tego samego modelu laptopa. Mamy dwie możliwośći sprawdzenia: darmowym programem HWinfo lub demontaż i sprawdzenie tabliczki znamionowej.


Sprawdzenie dokładnego modelu matrycy możemy wykonać za pomocą darmowego programu HWinfo.
Link do pobrania programu HWinfo Portable (nie wymaga instalacji) - POBIERZ
Link do strony z oprogramowaniem - KLIK


Poniżej prezentujemy krok po kroku jak sprawdzić model matrycy za pomocą programu HWinfo:
Jako sprzęt do testu posłużył nam laptop Dell Latitude 5480.


1) Pobieramy program i rozpakowujemy go (np: programem WinRAR). Możemy również pobrać wersję do zainstalowania.

2 Po rozpakowaniu włączamy program HWinfo32 lub HWinfo64(w zależności od zainstalowanej wersji Windowsa, obie działają identycznie).

3) Po odpaleniu programu pokaże nam się okno:

Klikamy "RUN" i czekamy aż program sprawdzi parametry laptopa i się załaduje.

4) Po załadowaniu się programu pojawią się dwa okna, pierwsze dotyczące informacji o procesorze i karcie graficznej zamykamy:

5) Pokaże nam się teraz okno z informacji dot. naszego systemu aby sprawdzić model matrycy musimy po lewej stronie kliknąć na "plusik" obok napisu "Monitor" a później na nazwę (przeważnie pokaże się marka zamontowanej matrycy, w naszym testowym sprzęcie jest to AU Optronics), która wyświetli się pod spodem.

W naszym testowym sprzęcie oprogramowanie wykryło że mamy zamontowaną matrycę AUO543D co wskazuje nam dokładnie na model AU Optronics B140HAN05.4. Po podaniu tych danych lub zrobieniu zdjęcia i przesłaniu naszemu dostawcy bez problemu dobierzemy identyczny lub podobny(o tych samych paramterach) model matrycy w celu wymiany.Ta metoda sprawdza się w większości przypadków co pozwala nam na wykonanie wyceny zdalnie. Niestety przy nowszych laptopach wymiana matrycy jest nieco bardziej skomplikowana. Producenci laptopów nie udostępniają dokładnych modeli zamontowanych matryc w laptopach przez co nasi dostawcy nie zawsze są w stanie dobrać odpowiedni model ponieważ czasem dokonywane są jakieś modyfikacje. Wymagane jest wtedy wymontowanie matrycy w celu sprawdzenia dodatkowych parametrów, takich jak typ i umiejscownie złącza, mocowania lub dokładne wymiary a tych informacji program nam nie udostępnia.